HYDROSENSE SIK SORULAN SORULAR

1- HYDROSENSE LEJYONELLA HIZLI TESTİ NASIL ÇALIŞIR?
Hydrosense testi, Yanal Akış İmmünokromatografik Test (LFICA) teknolojisini kullanır. Test, bir numunede bulunan herhangi bir LEJYONELLA pneumophila sg1 bakterisine bağlanan ve bunları cihaz üzerinde bir çizgi olarak görünür kılan, kırmızı nano parçacıklarla etiketlenmiş antikorları kullanarak LEJYONELLA antijenini tespit etmek için tasarlanmıştır.
Basit bir ifadeyle, test tıpkı bir hamilelik testi gibi çalışır, ancak hamilelik belirteçleri yerine LEJYONELLA antijenini tespit eder.
Hydrosense testi; Yanal Akış İmmünokromatografik Test (LFICA) teknolojisini kullanır. Test, bir numunede bulunan herhangi bir LEJYONELLA pneumophila sg1 bakterisine bağlanan ve bunları cihaz üzerinde bir çizgi olarak görünür kılan, kırmızı nano parçacıklarla etiketlenmiş antikorları kullanarak LEJYONELLA antijenini tespit etmek için tasarlanmıştır.
Basit bir ifadeyle, test tıpkı bir hamilelik testi gibi çalışır, ancak hamilelik belirteçleri yerine LEJYONELLA antijenini tespit eder.
Test, LEJYONELLA pneumophila Serogrup 1(SG1)’e özgüdür. LEJYONELLA pneumophila, Lejyoner hastalıklarının %97’sinden sorumludur ve SG1, pneumophila’nın neden olduğu Lejyoner hastalıklarının %91’ine neden olur*. LEJYONELLA pneumophila SG1, açık farkla en yaygın, öldürücü ve ölümcül Lejyonella türüdür ve riski azaltmak için hızla tespit edilmesi çok önemlidir.

LEJYONELLA pneumophila SG1’i hızla tespit etme özelliği; Lejyoner hastalığı salgınlarının önlenmesinde son derece önemlidir ve Hydrosense LEJYONELLA saha testi, bu yüksek riskli organizmanın varlığı hakkında “erken uyarı” bilgisi sağlar. Bu, Lejyonella bakterilerini hızlı bir şekilde kontrol etmek için adımlar atılabileceği ve böylece laboratuvardan pozitif bir sonuç gelmesinden günler önce insan yaşamına yönelik tehdidi azaltabileceği anlamına gelir.

*Toplam Kültür Onaylı Lejyoner Hastalığı Vakaları 2010-2015 (ECDC)
Hydrosense yöntemi, dünya çapında hem ticari hem de araştırma kurumları tarafından tanınmış ve bağımsız olarak doğrulanmıştır. Hollanda Su Araştırma Kurumu (KWR), testi laboratuvar kültürü ve PCR yöntemleriyle karşılaştırmıştır ve Hydrosense testinin, soğutma suyu sistemlerinin günlük yönetimi için faydalı bir test olduğunu, test hızının ve basitliğinin, acil durumlarda kullanılabilmesinin son derece önemli olduğunu belirtmiştir.

Su arıtma endüstrisinde dünya lideri olan bir kuruluş, Uluslararası Su Konferansı’nda sunulan bağımsız bir doğrulama da gerçekleştirmiştir. Benzer şekilde, Çin Hastalık Kontrol Merkezleri, Hydrosense LEJYONELLA Saha testini doğrulamış ve onaylamıştır.

Hydrosense Testi, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin ulusal akreditasyon kuruluşu olan DAKKS tarafından da onaylanmıştır. DAKKS, 14 günlük otomatik kontrol için testi onaylamış ve LEJYONELLA testi için yeterli cihaz olarak sınıflandırmıştır. (42.BimschV’ye göre)

UKAS Akreditasyonu – UKAS akreditasyonu yalnızca laboratuvarlar için geçerlidir. UKAS tarafından akredite edilmiş bir laboratuvarın Hydrosense LEJYONELLA saha testini gerçekleştirmesi mümkündür. Ancak tabii ki en büyük avantajlarından biri olan hızlı test yerinde gerçekleştirildiği için UKAS akreditasyonu geçerli değildir.

CE İŞARETİ – AB’de satılan birçok ürün, ürünün Avrupa Direktiflerine uygun olduğunu gösteren bir CE işareti taşır. Şu anda, herhangi bir LEJYONELLA su testi ile ilgili bir AB direktifi bulunmamaktadır. Sonuç olarak, CE işareti geçerli değildir.
Evet, Hydrosense LEJYONELLA Testi, birden fazla numuneyi paralel olarak test etmek için oldukça etkilidir ve sonuç vermesi yalnızca 25 dakika sürer.
Filtrasyon işlemi 5 dakikadan kısa sürer. Birkaç numune ile aynı anda, birden fazla farklı test yapılabilir.
Dünyadaki hemen hemen her düzenleyici çerçeve, Laboratuvar Kültürü yönteminin kullanılmasını önermektedir. Bunun temel nedeni, tekniğin uzun süredir var olması ve bu nedenle iyi anlaşılmasıdır.

Ancak, ISO Su kalitesi – LEJYONELLALab Kültürü standardının (11731:2017) en son sürümü, laboratuvar testinin geri kazanım oranının “>% 64” olduğunu belirtir. Bu, ISO onaylı bir laboratuvarda bile test edilen her 100 numuneden 35’inin yanlış negatif sonuç verebileceği anlamına gelir. Akredite olmayan laboratuvarlarda bu sayının çok daha yüksek olması muhtemeldir. Hydrosense’in geri kazanım oranı, ISO belgesinde belirtilenden %15 daha yüksek yani %80’in üzerindedir.

Ek olarak, Laboratuar Kültürü yöntemi, hala insan akciğer hücrelerini enfekte edebilen LEJYONELLA bakterilerinin canlı ancak Kültüre Edilemez (VBNC) formlarını tespit edemez. Hydrosense, VBNC bakterilerini algılar.

Pozitif bir Laboratuar Kültürü sonucu, iki hafta sonra çıkmaktadır. Sonuç alındığında, insanlar iki haftadır enfeksiyon riski altındadır. Negatif bir Laboratuar Kültürü sonucu ise hemen çıkmakta bu da LEJYONELLA popülasyonları 24 saat veya daha kısa sürede ikiye katlanabileceğinden yanlış bir güvenlik duygusu sağlamaktadır. Hydrosense 25 dakikada sonuç verebilir, aslında olumlu bir sonuç bazen çok daha hızlı sürede görülebilir.

Yerel mevzuata uygunluk, çerçeveniz veya su sistemi koşullarınız laboratuvar testinin gerekli olduğunu gösteriyorsa, bir laboratuvar testi yapmanız gerekir; bu durumda Hydrosense testi bunun yerine kullanılmamalıdır. Ancak, yukarıda belirtilen faktörler göz önüne alındığında, laboratuvar kültürü yöntemini tek başına kullanmak akıllıca değildir. Hydrosense, işletmeleri, çalışanlarını, müşterilerini ve genel halkı Lejyoner hastalığı riskinden etkili bir şekilde korumak için birden fazla test yönteminin (Laboratuvar Kültürü, Hydrosense veya PCR) kullanılmasını önerir.

Müşterilerimize, LEJYONELLA’ya maruz kalma risklerini en aza indirmek için periyodik laboratuvar kültürü testlerine ek olarak ve genel bir risk değerlendirmesinin bir parçası olarak sıklıkla Hydrosense testini kullanmalarını önermekteyiz.
Lejyoner hastalığı halk sağlığı için önemli bir risk teşkil eder ve bu nedenle birçok endüstride Lejyonella bakterilerinin kontrolü özel sağlık ve güvenlik yasalarıyla dikkatlice düzenlenir.

Bununla birlikte, bazı işletmeler ve sektörler, Lejyonella ve Lejyoner hastalığı söz konusu olduğunda diğerlerinden çok daha yüksek risk taşır. LEJYONELLA’nın hızlı büyümesini ve yayılmasını teşvik eden ana risk alanları arasında soğutma kuleleri, içme suyu sistemleri, duşlar, lavabolar, kaplıcalar/Jakuziler, yüzme havuzları, su depoları, araba yıkama yerleri, dekoratif çeşmeler ve diğerleri sayılabilir.
Evet, Hydrosense LEJYONELLA Testinin uygulanması çok kolaydır ve kitte bulunan talimatlar ve çevrimiçi olarak sunulan eğitici videolar yardımıyla herkes testi yapabilir.

Test sonuçlarının yorumlanması da çok basittir. Bir çizgi olumsuz bir sonucu, iki çizgi ise olumlu bir sonucu gösterir. Test, telefonlarınızın uygulama mağazasından ücretsiz olarak indirilebilen QR Kod okuyucu uygulaması kullanılarak okunabilir ve kaydedilebilir.
Hydrosense testi özellikle 5 durumda faydalıdır:

1- Su sistemlerinin rutin olarak izlenmesi – Bir su sistemine virüs bulaştığında, bu ne kadar hızlı tespit edilirse önlem o kadar hızlı alınabilir. Birçok kılavuz, test rejimlerinin su sisteminin belirli koşullarına göre uyarlanmasını gerektiren risk değerlendirme prosedürüne büyük ölçüde dayanmaktadır.
2- Kontrol önlemlerinin uygun olmadığı sistemlerin kontrol edilmesi – Soğuk su yeterince soğuk olmadığında ve sıcak su Lejyonella gelişimini önleyecek kadar sıcak olmadığında veya biyosit seviyeleri çok düşük olduğunda, sistem hızla tehlikeye girebilir. Gerçek zamanlı su güvenliği kontrolleri, riskin hızlı bir şekilde tanımlanmasına ve anında düzeltici eyleme izin verebilir.
3- Dezenfeksiyon işleminden sonra kontrol – Enfekte bir su sistemi tedavi edildikten sonra, tedavinin etkili olduğu ne kadar hızlı teyit edilebilirse, herkes o kadar hızlı işe dönebilir. Ayrıca hizmet sağlayıcıların müşterilerine tedavinin işe yaradığını göstermelerini sağlayarak onlara gönül rahatlığı sunar.
4- Bir salgının kaynağının belirlenmesi – Salgın varsa kaynağın bir an önce tespit edilmesi hem halk sağlığı hem de yasal sebepler açısından önemlidir. Hydrosense testi, anında algılama sağlayabilir ve görev sahiplerinin düzeltici önlem almasına olanak tanır. Hydrosense ile alınacak pozitif bir sonuçta; su yönetimi uzmanları bir Laboratuvardan, Laboratuvar Kültürü veya PCR sonuçlarını beklerken insanların salgına maruz kalmaları yerine, dakikalar içinde bir enfeksiyon kaynağından korunmasını sağlayabilir.
5- Laboratuvara kolay erişimin olmadığı herhangi bir ortamda – Kritik su kaynaklarına sahip birçok site için numuneleri test için bir laboratuvara göndermek imkansız değilse de zordur. Örneğin, gemilerde ve petrol kuleleri gibi açık deniz tesislerinde, yerinde testler laboratuvardan elde edilemeyecek kadar kolay ve paha biçilmez sonuçlar sağlar.
LEJYONELLA test sıklığı, sektörünüzdeki ve bölgenizdeki düzenlemelere, şirketinize özel su güvenliği planına ve kuruluşunuzun/tesisinizin karşı karşıya olduğu risk düzeyine bağlı olacaktır. Örneğin oteller ve tıbbi tesisler, daha karmaşık su sistemleri ve tıbbi tesisler söz konusu olduğunda, daha savunmasız insanların olması nedeniyle ofislerden çok daha yüksek bir riske sahip olacaktır.
LEJYONELLA için su numunelerinin toplanması için Su Güvenliği Planı tavsiyelerine uymalısınız. Ancak Hydrosense testini kullanırken özel bir önlem alınması gerekmez. Bazı kitlerdeki filtrasyon adımı, numunedeki herhangi bir bakteriyi yakalar ve böylece test yapılırken riski azaltır. Su numunesi alırken, yakınında olmaktan veya aerosol (duş ve sprey) oluşturmaktan kaçınmalısınız.
Test yapmak için ihtiyacınız olan tüm ekipman, sağlanan kitte yer almaktadır.
Testler oda sıcaklığında, tercihen 30°C’nin (86°F) altında saklanmalıdır. Testler kısa süreler için biraz daha yüksek sıcaklıklara maruz bırakılabilir ancak mümkün olan en kısa sürede oda sıcaklığına döndürülmelidir. Test dondurulmamalıdır. Testler, hasar görmemiş olması gereken su geçirmez bir folyo ambalaj içinde paketlenmiş olarak gelir. Hasarlı paketler, testin tehlikeye atılmış olabileceği ve kullanılmaması gerektiği anlamına gelir.
Kullanılmış testler normal atık prosedürlerinde bertaraf edilebilir. Testler, LEJYONELLA’ya maruz kaldığında bile, sprey veya aerosol oluşturmadığından enfeksiyon riski oluşturmaz. Her bir test kitiyle birlikte verilen talimat kitapçığında, geri dönüştürülebilen ve geri dönüştürülemeyen bileşenlerin tam listesi bulunmaktadır.
Hayır. Testlerin kullanımı basittir ve özel bir eğitim gerekmez. Web sitesindeki farklı türdeki testlerin nasıl yapılacağını gösteren video klipler izlenebilir.

Eğitim Videolarını Görüntüle
Negatif bir test sonucu, su sisteminizde LpSG1 antijeninin tespit edilmediğini veya konsantrasyonun tespit sınırının altında olduğunu gösterir.
Pozitif Hydrosense LEJYONELLA testi, LEJYONELLA pneumophila SG 1 (LpSG1) antijeninin, su sisteminizde limitinin üzerinde tespit edildiği anlamına gelir.

Sonuç olarak, çalışanlarınız, müşterileriniz ve genel halk risk altındadır. Su Güvenliği Planı önerilerine uymalı, su yönetimi uzmanınızla iletişime geçmeli veya su sisteminizi hemen temizlemelisiniz.
Su sisteminizde Lejyonella tespit edilirse personeliniz, müşterileriniz ve genel halk Lejyoner hastalığına yakalanma riski altındadır. Bunun sizin ve işiniz için çok ciddi sonuçları olabilir. Su Güvenliği Planı önerilerinize uymanız, su yönetimi uzmanınızla iletişime geçmeniz veya su sisteminizi hemen temizlemeniz önerilir.
Raf ömrü, 30°C’nin altında saklandığında üretim tarihinden itibaren 18 aydır. Ürünün raf ömrü konusunda endişeleriniz varsa, lütfen sipariş vermeden önce gereksinimlerinizi Hydrosense ekip üyesi ile görüşün.
Hydrosense test kitlerini satın almak için lütfen Hydrosense Türkiye Resmi Distribütörü olarak Liberta Kimya ekip üyelerinden biri ile ya da iletişim formumuz üzerinden bizimle iletişime geçiniz.