LEJYONELLA VE LEGYONER HASTALIĞI

Lejyonella pneumophila, Lejyoner hastalığı veya Pontiac ateşi gibi insanlarda ölümcül solunum yolu hastalıklarına yol açabilen, suyla taşınan bir bakteridir.

Lejyonella doğal olarak oluşur ve göletler, nehirler ve diğer doğal su sistemlerinde yaygın olarak görülür. Ancak bakteri çevredeki su sistemlerine girdiğinde; su sıcaklığı gibi koşullar bakterinin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlar. Bu durum;  Lejyoner hastalığı (LD) ve diğer ilgili enfeksiyonların salgınlarına yol açabilir. Sıcaklığın Lejyonella’nın büyümesini nasıl etkileyebileceğini öğrenin.

Lejyoner hastalığı, insan akciğerlerinde ölümcül komplikasyonların meydana gelmesine neden olan ciddi bir Pnömoni şeklidir. Aerosol üreten herhangi bir su kaynağı, soğutma kuleleri, spa ve havuzlar, çeşmeler, duşlar, araba yıkama tesisleri, klima üniteleri, nemlendiriciler vs dahil olmak üzere Lejyonella bakterilerinin bulaşma riski altında kabul edilmelidir.

Lejyonella insan akciğerlerini nasıl enfekte edebilir?: Enfeksiyon erken kontrol altına alınmazsa veya tedavi edilmezse kafa karışıklığına, komaya, kalp yetmezliğine ve nihayetinde ölüme neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre: “Lejyoner hastalığından ölüm oranı tedavi edilmeyen hastalarda %40-80 olabilir ve uygun vaka yönetimi ile %5-30’a düşürülebilir. Son yıllarda, dünya çapında Lejyoner hastalığı vakalarında bir artış söz konusudur. Rapor edilen Lejyoner hastalığı vakaları endişe verici bir oranda artmıştır. 2011 ve 2015 yılları arasında enfeksiyon vakaları %42 arttı ve Avrupa, şimdiye kadar bildirilen en fazla vaka sayısını gördü (nüfusun 100.000’inde toplam bildirim oranı 1,37 ve ölüm oranı %8,1).

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yalnızca ABD’de Lejyoner hastalığı vakalarının 2000’den bu yana yaklaşık 4,5 kat arttığını bildiriyor. Bilim adamları, artan sıcaklıklar ve yağışlar gibi iklim değişikliğinin etkilerinin suçlanabileceğini ve enfeksiyon vakalarının artmaya devam edeceğini tahmin ediyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri CDC Lejyoner hastalığı artıyor olsa da, birçok işletme ve birey Lejyonella bakterileriyle ilişkili riskleri hala görmezden geliyor. Hem evsel hem de endüstriyel ortamlarda, Lejyonella’nın sunduğu risklerin farkında olmak önemlidir, çünkü bunları görmezden gelmenin sonuçları ciddidir. Tesisinizdeki riski azaltmak için üzerinize düşeni yapmamak, sizin ve kuruluşunuz için ağır para cezalarına ve ciddi durumlarda adam öldürme nedeniyle hapis cezasına neden olabilir. Ancak Lejyonella’nın oluşmasını önlemek için öncelikle sorunu tam olarak anlamalısınız. Lejyonella ve Lejyoner hastalığı hakkında çevrimiçi olarak çok fazla bilgi bulunsa da, bu ölümcül bakteriyle ilişkili riskleri en aza indirmek için bilmeniz gerekenleri anlamak zor ve zaman alıcı olabilir. Bu nedenle Lejyonella ve Lejyoner hastalığı ile ilgili tüm önemli konuları kapsayan kısa bir e-kitap oluşturduk. Bu kitaptan öğrenecekleriniz; Lejyonella nerede büyür? Nasıl yayılır? İnsanlara nasıl bulaşır ve neden bu ölümcül bakteriyi önemsemelisiniz? Su yönetimi uzmanı, işletme sahibi, ev sahibi, sağlık ve güvenlik uzmanı veya su sistemlerinin yönetiminden sorumlu kişi olun, bu e-kitap tam size göre.

LEJYONELLA TESTİ :

Lejyonella testi, risk kontrol, izleme ve değerlendirmenin standart bir parçasıdır; durumu kontrol eder ve düzeltici eylemin veya izin verilen aralık dışı olayların Lejyonella seviyeleri üzerindeki doğrudan etkisini izler.

Lejyonella Testi, Tesisinizdeki su sistemlerinin güvenli olduğundan emin olmak için düzenli olarak yapılmalıdır. Düzenli yapılan testler, Lejyoner hastalığının potansiyel ve bazen ölümcül salgınlarını önlemeye yardımcı olabilir ve çalışanların, müşterilerin ve genel halkın güvenliğini sağlayabilir.

Lejyonella için ne sıklıkla test etmeliyim? Lejyonella testi sıklığı, sektörünüzdeki ve ülkenizdeki düzenlemelere ve su sistemleriyle ilişkili risk seviyelerine bağlı olacaktır. Oteller, hastaneler veya bakım evleri gibi bazı tesisler, hassas müşteriler ve hastalar nedeniyle daha yüksek risklere sahiptir. Ayrıca, belirli bir su sisteminden kaynaklanan gerçek fiziksel riskler, su sisteminin karmaşıklığı ve yaşı ile birlikte artar. Düzenli testler düşünüldüğünde, kontrollerin tutarlılığı ve doğruluğu veya su sisteminin geçmişi gibi dikkate alınması gereken başka şeyler de vardır. Lejyonella daha önce sistemde tehlikeli seviyelerde bulunuyorsa, daha sık test yaptırmanız gerekebilir. Su yönetim programınızın içeriği ve risk değerlendirmeniz, test etme yaklaşımı, numune alma sıklığı, alınan numune sayısı ve bunların yerleri hakkında bilgi vermelidir.

Neyi test etmeliyim?

Su damlacıklarının (aerosoller) oluşturulduğu her yerde enfeksiyon riski vardır. Yüksek riskli alanların bazı örnekleri şunları içerir; Klima için kullanılan soğutma kuleleri ve evaporatif kondenserler, su tankları, duşlar ve musluklar, Spa/jakuzi banyoları, Süs çeşmeleri, özellikle iç mekanlarda nemlendirilmiş gıda teşhirleri ve diğer buğulanma cihazları, bitkilerin sulanmasında kullanılan bahçe hortumlarının su sistemleri.

Lejyonella Testinden kim sorumludur?

Görev sahibi, Lejyonella risklerinin yönetiminden ve kontrol önlemlerinin uygulanmasından ve sürdürülmesinden nihai olarak sorumludur. Ancak, risk değerlendirmelerini ve testlerini yapmaktan sorumlu atanmış kişi olmaları gerekmez. Görevlinin sorumlu bir kişiyi ataması alışılmadık bir durum değildir ve bu, harici su hizmetleri uzmanlarını içerebilir. Sorumlu kişinin uygun şekilde eğitilmiş ve yetkin olması ve uygun tavsiye ve bilgilere erişimi olması çok önemlidir. Lejyonella Eğitimi Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin Lejyonella testini kendim yapabilir miyim?Geleneksel olarak, suyunuzu Lejyonella için test etmek için su örneğini toplamanız, laboratuvara göndermeniz ve sonuçlar için 10-14 gün beklemeniz gerekir. Bununla birlikte, en son su testi teknolojilerindeki yeni gelişmeler, bilim adamlarının suda Lejyonella’yı tespit etmek için yeni yöntemler oluşturmasına izin verdi. Hydrosense antijen testi yerinde yapılabilir ve neredeyse anında (25 dakikada) sonuç verir. İyi haber şu ki, Hydrosense testi yapmak o kadar kolay ki, herkes bunu yapabilir!

Lejyonella Test Kitleri, Hydrosense Lejyonella Test Kitleri, Lateral Flow Immunochromatographic Assay (LFICA) teknolojisini kullanır. Aynı teknoloji gebelik testlerinde de kullanılmaktadır. Test, su numunelerindeki ve biyofilmlerdeki Lejyonella antikorlarını tespit etmek için tasarlanmıştır ve bu da kullanıcının yerinde neredeyse anında doğru sonuçlar almasını sağlar. Farklı sektörlerde ve ülkelerde harekete geçirici mesajları karşılamak için çeşitli test kitleri mevcuttur.

Lejyonella testinin yöntemleri nelerdir?

Birkaç yıl öncesine kadar, su örneklerinde Lejyonella tespiti için piyasada mevcut olan tek yöntem, laboratuvarda gerçekleştirilen kültür yöntemiydi. Ancak, bu yöntem için önemli sınırlamalar tespit edilmiştir. Su yönetimi uzmanları, o zamandan beri daha iyi halk sağlığı sonuçlarını teşvik edebilecek, daha esnek ve bireysel olarak uyarlanmış bir yaklaşıma izin veren; yenilikçi test teknikleri aramaya başladılar. Laboratuvar kültürü yöntemi Lejyonella tespiti için ‘Altın Standart’ olarak kabul edilmeye devam ederken, yeni, heyecan verici ve daha hızlı alternatifler piyasaya çıkıyor. En popüler testler; PCR (DNA tabanlı bir test teknolojisi) ve Hızlı Antijen Testidir.